Söke

Söke

Vadilerde yeşilin çeşitli tonlarında yaşayan yolculuğa çıkan 20 km’lik bir yol ve muhteşem dağlardan gelen Kuşadası körfezinin muhteşem manzarası, Söke’ye ulaşıyor. Kent, muazzam tarım arazileri ile tanınmaktadır. Pamuk, tahıl ve zeytin , verimli bölgelerinde en çok üretilen ürünlerdir. Kent ayrıca Bodrum, Kuşadası, Marmaris, Didim, Miletos ve Priene gibi turistik ve tarihi yerlere bir kavşaktır.

Söke yolu

Tarih boyunca birçok ulusun yaşadığı , çoğunlukla Osmanlı döneminin izler taşır. Kentteki en önemli iki Osmanlı camisi, 19. yüzyıldan kalma barok tarzı için dikkat çekici olan “Koca Camisi” ve “Hacı Ziya Bey Camii” dir. “Koca Camii” inşa edilen kare planlı duvarlar, sıralı taş ve tuğladan oluşturulmuştur.

Çiçek desenli sunak ve kürsü, Osmanlı estetiğinin çoğunu ortaya çıkarmaktadır. “Hacı Ziya Bey Camii” 19. yüzyıl Osmanlı mimari stilinin özelliklerini içte ve dışta örneklendiriyor. Kare planlı ana kısım bir kurşun kubbe ile kaplıdır. Caminin cemaat yeri üç ayrı bölümden oluşmaktadır.

söke alişveriş merkezi

Verimli topraklarından gelen tekstil ve taze meyve ve sebzelerin çeşitliliğiyle kentin canlı açık hava pazarında çok kalabalik oluyor ve yaz aylarında, her Çarşamba günü turistler tarafından keşfediliyor.

Nasıl Gidilir ?

Kuşadası’nın 20 km güneydoğusundadır ve kasabanın içindeki minibüs istasyonundan Kuşadası-Soke minibüsleriyle veya her 30 dakikada bir veya daha sık olarak merkezi otobüs istasyonundan ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir