Gençlik Festivali Ve Düşündürdükleri

Gençlik Festivali Ve Düşündürdükleri

Kuşadası Gençlik Festivali, başladı.Sevgi plajı, cıvıl cıvıl, gençlerle dolup, taşıyor. Organizasyonunu özel bir firmanın üstlendiği, Kuşadası Belediyesi’nin katkı vererek desteklediği Gençlik Festivalİ, 9 Temmuz’a kadar Sevgi Plajında devam edecek.
Bu süre içinde kamp yaparak, keyifli vakit geçirecek olan gençlerin, Kuşadası’ndan memnun bir biçimde ayrılması önemli..
Festivale katılım sayısını elbette önemsiyorum.Ancak, bir kişinin bile memnun olmaması, 20 bin civarındaki kişinin katılımından daha önemli hale gelebilir..
Bu nedenle, doğabilecek sıkıntılardan hepimizin sorumlu olduğumuz umarım unutulmaz. Geçen yıl 15 Temmuz nedeniyle, iptal edilen etkinliğin, yeterince sınav vermediğini ilave etmek istiyorum.
Bu anlamda, Kuşadası Gençlik Festivalinin 2. kez yapıldığı söylemlerini de gerçekçi bulmuyorum.
Geçen yılki festival, prova bile değildi..

ANI DEFTERİ AÇILMASI

Güzel bir fırsat doğmuş iken, binlerce gencin izlenimlerini aktaracağı bir defterin açılmasını öneriyorum.
Bir sonraki festivalde, neleri ve hangi sanatçıları görmek istediklerinin gençlere sorulup, Kuşadası hakkındaki izlenimlerini kısaca aktarmaları istenebilir.
Bu defterin, daha sonra kitap haline getirilmesi de mümkün olabilirse, ne güzel olur.Umarım böyle bir kitap ile, festivalin daha uzun yıllar yaşaması sağlanabilir.
“Kuşadası’nın bir hikayesi olmalı” diyenler, belki de bu sayede “bir romanın” sahibi olabilirler. Gençlik Festivalinden ziyade, Gençlik Kampı da denilebilecek etkinlik için, canlı yayın şart.
Yöredeki TV’ler asıl şimdi gerekli ve 24 saat görev başında olmalı.
Öyle, 45 dakikalık Kuşadası Belediye Meclis toplantısını, canlı yayınlamaya benzememeli bazı şeyler..Canlı yayın ile, gençlerin son derece doğal ve sağlıklı ortamda eğlendikleri belgelenmeli.. Böylelikle hiç kimse festival ile ilgili polemik yapma cüretini kendinde bulamaz.

TRT ‘YE DE ÇAĞRI YAPILABİLİRDİ

Aldığım duyumlara göre, Kuşadası Gençlik Festivali ile ilgili olarak, TRT de dahil olmak üzere, pek çok medya organı yayın yapmak için istekli.
Bu taleplerin geriye çevrilmemesi, Kuşadası’nın tüm ülke gündemine güzel bir işle bir kez daha tanıtılmasının sağlanması gerekiyor.
Didim’deki vejetaryen festivalini CNN TÜRK canlı yayınladı.
Kuşadası’ndaki Gençlik Festivali’nin de aynı çıtayı yakalaması gerekiyor.

FESTİVALİN YERİ VE ZAMANI

Festivalin yeri ve zamanı, sanatçıların seçimi doğru ki, 20 bin civarında bir katılım var.. Artık bu tür kafa karıştırıcı yorumlardan ziyade, etkinlik daha iyi nasıl tanıtılır, yankıları nasıl duyurulur, güvenli ve başarılı bir biçimde nasıl sonlandırılır, bunları sorgulamak ve üzerinde çalışmak gerek.
Öte yandan festivaller “uyuşturucu” trafiğini artırmaz..”Festivalsizlik” uyuşturucu trafiğini artırır.Sıkıntı ve heyecansızlık, uyuşturucu kullanımının yegane nedenidir. Bunu da, yazmış olayım..

Haber : Zeynep Inak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir